Rodinná súdržnosť

Autor: Anna Urbanská | 10.4.2016 o 13:44 | Karma článku: 3,76 | Prečítané:  778x

Keď sa povie rodina, predstavím si útulnú miestnosť, v strede stôl a okolo neho deti, rodičov a starých rodičov v družnej debate a  s úsmevom na tvári.

Prečo stôl? Lebo je to ideálne miesto  na stretnutie rodiny a to nie len pri jedle. Sedíme všetci blízko seba, dobre sa počujeme a vidíme si do tváre. Vieme odhadnúť, či sa niekto teší alebo smúti.

Rodina by mala udržiavať tradície spoločných stretnutí. Veľmi vhodné sú rodinné večere cez týždeň, spoločné stravovania cez víkend a obľúbené rodinné oslavy. Úplne úžasné je, keď sa stretneme pri stole tri rôzne generácie. Deti, rodičia a starí rodičia. Posedávame, vychutnávame dobré jedlo, rozprávame vtipné a možno aj smutné príbehy. Navzájom prenikáme i do vnútorného sveta svojich blízkych. Poznávaním tajomstiev, túžob a úspechov ostatných sa stávame citovo bohatšími. Spoločnými debatami v kruhu rodiny vnímame vzájomné vzťahy a osvojujeme si  chápanie rodinných hodnôt. Postrehneme aj generačné rozdiely a učíme sa tolerovať aj rozdielne názory.

Takéto spoločné posedenia utužujú vzťahy v rodine, vytvárajú rodinnú pohodu a zároveň prospievajú nášmu psychickému zdraviu. Cítime sa istí a chránení  blízkosťou našej rodiny. Ak máme nejaký problém, rodina nám určite pomôže vyriešiť ho. Z problému urobí len dočasný neúspech a podrží nás po všetkých stránkach.

Rodina nie je len mama, otec, brat či sestra. Často nazývame rodinou aj širšiu skupinu ľudí, ktorých spájajú spoločné názory, záľuby alebo práca.

Neváhajme a pozvime k nám babky, strýkov, tety, bratrancov, priateľov či milých susedov. Vypnime televízor, rozprávajme sa, zabávajme sa alebo športujme. Otvorme dvere našim blízkym. Premeňme chvíle samoty na chvíle spoločnej radosti.

Len vzťahy medzi ľuďmi dávajú životu cenu. Ak ide o rodinné vzťahy, sú ešte cennejšie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Sviečková demonštrácia: Išli sme do toho ako nevinné deti

Tisícky ľudí stáli so sviečkami na námestí a modlili sa. Polícia ich však surovo zbila a použila vodné delá. Bolo to pred tridsiatimi rokmi.

PLUS

Reportér rakúskej ORF: Prekvapilo ma toľko odvážnych Slovákov

Zahraniční reportéri spomínajú pre SME, čo zažili na Sviečkovej demonštrácii a po nej.

PÍŠE MARTIN HOJSÍK

Sólymos je bezmocný, príroda ani ľudia si to už nemôžu dovoliť

Minister nevyužíva ani nástroje, ktoré má k dispozícii.


Už ste čítali?