Ako sa zavďačiť

Autor: Anna Urbanská | 21.8.2016 o 20:13 | Karma článku: 3,63 | Prečítané:  781x

Začínam vtipom: Jeden muž vzrušene ďakuje inému mužovi: „Neviem, ako sa vám odvďačím za vašu službu.“ „Odkedy Feničania vymysleli peniaze, nevidím problém,“ odpovedal druhý muž.  

Samozrejmosťou v medziľudských vzťahoch patrí poďakovanie sa niekomu, kto pre nás niečo urobil, pomohol nám v ťažkej chvíli, či v núdzi.

Často si lámeme hlavu ako vyjadriť našu vďaku okrem slov aj nejakým darčekom, pozornosťou, v určitých prípadoch aj peniazmi. Obvyklými darčekmi sú káva, bonboniera, kvety, fľaša dobrého vína a to všetko vo vyberanej kvalite.

Úplne ma dostala situácia mojej kamošky a jej spontánny spôsob vďaky. S manželom a dcérou cestovali po Európe počas prázdnin. Zastavili sa pri veľkom jazere, ktorého hlavnou atrakciou bolo plavenie sa na lodičkách ku stredu jazera, kde bolo možné vyliezť na vysokú skalu na vyhliadku. Keď to absolvovali, prešli sa okolo jazera, kde sa nachádzali bufety, občerstvenia a smerovali na parkovisko. Zrazu zistili, že nemajú kľúče od auta. Jednoducho vypadli z vrecka manželových nohavíc. Situácia bola veľmi napätá. Viete si predstaviť. Náhradné kľúče ležali niekoľko stoviek kilometrov doma v šuflíku.

Chopili sa prvej spásonosnej myšlienky, ísť hľadať kľúče okolo jazera a pýtať sa v každom bufete, či ich tam niekto nepriniesol.  Počúvali tú istú odpoveď, že nie a že by mali ísť na políciu. Políciu mali na pláne až v ďalšom kroku. V poslednom bufete predavač spozornel a spýtal sa na značku automobilu. Keď kamoška vyslovila ich značku auta, vybral spod pultu jej kľúče. Predavač povedal, že ich nejaký turista našiel v lodičke.  Radosť sa miešala so vzrušením a vďakou a možno aj malou slzičkou v oku. Mnohonásobne ďakovala a otvorila svoju tašku, v ktorej hľadala niečo, čím sa zavďačila. Nič tam takého nenašla. Iba malú müsli tyčinku. Podala ju predavačovi.

Nevšedný darček, ale mne sa veľmi páčil. Tá tyčinka symbolizovala viac, než len kúsok sladkého jedla. Bolo to posledné, čo ešte mala pri sebe. Nezáleží na tom, aký veľký a hodnotný darček dávame, ale čo symbolizuje. Myslím si, že aj ten predavač si uvedomoval, že to nebola len malá müsli tyčinka, ale veľký prejav vďaky.

http://www.specmslc.sk/triedy/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: V akom stave sú slovenské autobusy, ak ich nepustia do Rakúska

Aká je kvalita autobusov na cestách.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Majstra populizmu nemá kto nahradiť

Skutočný talent vie škodiť aj z opozície.


Už ste čítali?