Keď dom vonia rybinou a sviatkom

Autor: Anna Urbanská | 24.12.2016 o 13:20 | Karma článku: 4,28 | Prečítané:  394x

Od rána sa v izbe stromček ligoce, kúpil otec rybu, veď sú Vianoce. Toto sa spieva v jednej pesničke a ja to rada zažívam  na Štedrý deň.

Mesiac december je v našich zemepisných šírkach mesiacom krátkych tmavých dní. Ale na konci mesiaca je posiaty množstvom svetielok, ktoré so sebou prinášajú Vianoce. Tie sú časom radosti a veselosti. Deti ich milujú, a či to chceme alebo nechceme priznať, tak my dospelí vlastne tiež. Našimi príbytkami sa nesie vôňa pečiva, rybiny, kapustnice a vianočného stromčeka.

Aj náš stromček už žiari v izbe. No najskôr nevyzeral nejak skvostne. Naša hlava rodiny razí myšlienku, že aj škaredým stromčekom treba dať šancu. Preto zoberie v obchode hneď prvý v rade a už ho vlečie domov. Najprv sa hádžem do zeme, že tento stromček neprekročí prah nášho domu, ale o chvíľu zmäknem a súhlasím, že snáď po nejakých úpravách, možno... Potom nastupujú na scénu ženské ruky, záhradnícke nožnice a ženská fantázia. Trochu skrátiť zhora, zastrihnúť na bokoch, priviazať zlomenú halúzku, postaviť na stolček, zvoliť správny uhol pohľadu spojazdniť aspoň jedny z troch nefungujúcich svietidiel  a už pyšne stojí v obývačke. No veď nie je umenie vyzdobiť súmerný stromček, ale treba nájsť sofistikované spôsoby ozdobovania tých ostatných.

Vôňa ihličie spolu s vanilkou vedia nádherne zútulniť byt.To sú Vianoce, ako ich pozná väčšina z nás. Vianoce sú hlavne rodinnými sviatkami, kedy spoločne sadáme k štedrovečernému stolu. Každý dostane aspoň nejaký darček ako svedectvo o tom, že okolo sú ľudia, ktorí na nás myslia a majú nás radi.

Všetkým želám príjemné prežitie vianočných sviatkov s podmanivou atmosférou umocnenou láskou, šťastím a pokojom.

I naši domáci maznáčikovia sa na Vianoce správajú k sebe veľmi priateľsky - voláme ich poschodové zvieratá. Kocúr sedí na psovi ako na teplej poduške a na odplatu mu masíruje chrbát labkami. Keby vedeli sedieť za stolom, pozvali by sme ich  k štedrej večeri.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SME naživo: Ako sa zmenilo Slovensko rok po voľbách?

Diskusia začne o 18:00. Stala sa vláda dostatočnou hrádzou proti extrémizmu, ako sľubovala? Prečo fašisti stále rastú?

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.


Už ste čítali?