Keď dom vonia rybinou a sviatkom

Autor: Anna Urbanská | 24.12.2016 o 13:20 | Karma článku: 4,42 | Prečítané:  556x

Od rána sa v izbe stromček ligoce, kúpil otec rybu, veď sú Vianoce. Toto sa spieva v jednej pesničke a ja to rada zažívam  na Štedrý deň.

Mesiac december je v našich zemepisných šírkach mesiacom krátkych tmavých dní. Ale na konci mesiaca je posiaty množstvom svetielok, ktoré so sebou prinášajú Vianoce. Tie sú časom radosti a veselosti. Deti ich milujú, a či to chceme alebo nechceme priznať, tak my dospelí vlastne tiež. Našimi príbytkami sa nesie vôňa pečiva, rybiny, kapustnice a vianočného stromčeka.

Aj náš stromček už žiari v izbe. No najskôr nevyzeral nejak skvostne. Naša hlava rodiny razí myšlienku, že aj škaredým stromčekom treba dať šancu. Preto zoberie v obchode hneď prvý v rade a už ho vlečie domov. Najprv sa hádžem do zeme, že tento stromček neprekročí prah nášho domu, ale o chvíľu zmäknem a súhlasím, že snáď po nejakých úpravách, možno... Potom nastupujú na scénu ženské ruky, záhradnícke nožnice a ženská fantázia. Trochu skrátiť zhora, zastrihnúť na bokoch, priviazať zlomenú halúzku, postaviť na stolček, zvoliť správny uhol pohľadu spojazdniť aspoň jedny z troch nefungujúcich svietidiel  a už pyšne stojí v obývačke. No veď nie je umenie vyzdobiť súmerný stromček, ale treba nájsť sofistikované spôsoby ozdobovania tých ostatných.

Vôňa ihličie spolu s vanilkou vedia nádherne zútulniť byt.To sú Vianoce, ako ich pozná väčšina z nás. Vianoce sú hlavne rodinnými sviatkami, kedy spoločne sadáme k štedrovečernému stolu. Každý dostane aspoň nejaký darček ako svedectvo o tom, že okolo sú ľudia, ktorí na nás myslia a majú nás radi.

Všetkým želám príjemné prežitie vianočných sviatkov s podmanivou atmosférou umocnenou láskou, šťastím a pokojom.

I naši domáci maznáčikovia sa na Vianoce správajú k sebe veľmi priateľsky - voláme ich poschodové zvieratá. Kocúr sedí na psovi ako na teplej poduške a na odplatu mu masíruje chrbát labkami. Keby vedeli sedieť za stolom, pozvali by sme ich  k štedrej večeri.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: V akom stave sú slovenské autobusy, ak ich nepustia do Rakúska

Aká je kvalita autobusov na cestách.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Majstra populizmu nemá kto nahradiť

Skutočný talent vie škodiť aj z opozície.


Už ste čítali?