Najstarší má 9 550 rokov

Autor: Anna Urbanská | 26.12.2016 o 22:57 | (upravené 26.12.2016 o 23:06) Karma článku: 6,88 | Prečítané:  1817x

Stromy stelesňujú múdrosť, dlhovekosť, vytrvalosť a pokoj. Vyžarujú energiu a duchovno. V minulosti boli súčasťou rituálov a dnes sa k nim viažu zvyky a obyčaje.

Najstarším stromom na svete je smrek Old Tjikko, ktorý sa nachádza v národnom parku Fulufjället vo Švédsku. Pre dlhovekosť sú dôležité najmä korene, ktoré majú schopnosť klonovať sa. Viditeľná časť stromu je relatívne mladá, ale je súčasťou staršieho koreňového systému. Vek stromu bol stanovený na základe datovania uhlíka koreňového systému, nie počítaním letokruhov. Kmeň stromu môže uhynúť niekoľkokrát a znova sa obnoviť, ale koreňový systém ostáva nepoškodený.

http://www.doba.sk/2015/12/26/vo-svedsku-objavili-9550-rocny-smrek-je-to-najstarsi-strom-na-svete/

 

Tí, ktorí sadia stromy, si často ich krásu a úžitok neužijú. Hovorí sa, že stromy sadíme pre svojich potomkov.

Každá záhrada by mala mať strom, ktorý má svoju históriu. Hovoríme mu rodinný strom. Budeme ho vidieť rásť a bude s nami prežívať všetky rodinné udalosti. Možno nám prinesie ovocie, v horúce letné dni chládok, deťom poskytne zaujímavé miesto na lezenie, vtákom úkryt, včelám nektár a opadané listy vrátia živiny do zeme.

Našim rodinným stromom je hruška. Rastie v záhrade už 65 rokov. Krajší strom v záhrade nemáme. Často si predstavujem, ako pod ňou sedeli moji rodičia, ako sme so súrodencami po nej liezli a trhali šťavnaté hrušky. Z rozprávania viem, že ho otec dostal od svojho otca a zasadil ho ako prvý do záhrady. Vtedy bolo zaužívané sadiť úžitkové stromy a nie okrasné, len na parádu.  Tento strom je už skrášlený mnohými jazvami svojho bohatého života. Voľakedy sa ľudia držali hesla "postav dom, zasaď strom a sploď dieťa". Túto tradíciu dnes narúša mnoho činiteľov.

Keď sme sa s manželom nasťahovali do rodičovského domu, zasadila som na dvore Gingo dvojlaločné.  Rastie pomaly, ale má už krásnu korunu. Darí sa mu. Budeme si pamätať, že je tak staré, ako dlho tam bývame. Na tridsiate výročie našej svadby som zasadila do záhrady Dub červený. Je ešte malý a musím sa oň poriadne starať. Tak sa stromy v našej rodine stávajú živými pamätníkmi významných udalostí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Sviečková demonštrácia: Išli sme do toho ako nevinné deti

Tisícky ľudí stáli so sviečkami na námestí a modlili sa. Polícia ich však surovo zbila a použila vodné delá. Bolo to pred tridsiatimi rokmi.

PLUS

Reportér rakúskej ORF: Prekvapilo ma toľko odvážnych Slovákov

Zahraniční reportéri spomínajú pre SME, čo zažili na Sviečkovej demonštrácii a po nej.

PÍŠE MARTIN HOJSÍK

Sólymos je bezmocný, príroda ani ľudia si to už nemôžu dovoliť

Minister nevyužíva ani nástroje, ktoré má k dispozícii.


Už ste čítali?