Bylinky pridajú chuť i zdravie

Autor: Anna Urbanská | 14.6.2017 o 18:37 | (upravené 14.6.2017 o 18:43) Karma článku: 4,74 | Prečítané:  643x

Človek nachádza vo svojej záhrade pokoj a uspokojenie, ak je práca v nej založená na rešpekte k prírode a na zdravom životnom štýle.

            Na každú záhradu sa dívam ako na veľké tajomstvo. Moja záhrada je moje hobby. Je pre mňa zdroj poznania, experimentovania a tiež malých osobných porážok a víťazstiev.

            S kvetmi vstupuje do záhrady pôvab a vôňa. S bylinkami ešte ďalší bonus a to je zdravie a chuť. Bylinkové záhrady, ktoré som mala možnosť vidieť, vyvolali u mňa túžbu a nadšenie pre ich pestovanie.

            Bylinky sú prirodzeným dedičstvom po našich predkoch. Hlavne teraz, keď sa ľudstvo odklonilo od prirodzeného spôsobu života a privodilo si nesprávnou životosprávou nežiadúce ochorenia, mali by sme opäť vyhľadávať liečivú silu rastlín.

            Starí Gréci dokonca niektoré byliny zasvätili svojim bohom. Stredoveké bylinkové záhony zo starých kláštorných záhrad boli natoľko dokonalé a atraktívne, že sa nimi v súčasnosti inšpiruje moderná záhradná architektúra.

    

  

   

 

 

Aj keď nepatrím k vychýreným kuchárkam, som nadšenec domácej kuchyne. Byt prevoňaný doma pripravovaným jedlom má svoju magickú atmosféru. Rada pripravujem jedlá, do ktorých často treba pridať čerstvé bylinky. Je pre mňa zážitkom, ísť si ich odtrhnúť priamo do záhrady. V bylinkovej záhrade mám už širokú škálu rastlín, ktoré používam na varenie.

Posedenie rodiny pri šálke čaju z vlastnej produkcie je pýchou dobrej gazdinky  a pomáha udržiavať krásne rodinné tradície a teplo domova. A je to úplne dokonalé, keď sedíte alebo ležíte priamo v záhrade a máte aj očný kontakt s rastlinkami, ako na nasledujúcom obrázku.

            Na prácu s bylinkami si postupne zabezpečujem i vhodné náradie: nožnice a košíky na zber, nože, drevené podložky na krájanie, motúzy na viazanie, rebrík a rámy na sušenie, nádoby na sušené bylinky.

           Keď je niečo v mojej záhrade iné, ako som si predstavovala, môžem sa na to dívať ako na pohromu, ale najčastejšie to zoberiem ako príležitosť. Veď často náhodná kombinácia rastlín pri výsadbe je cestou k úspechom záhradkára.

            Počas dlhých zimných večerov nad šálkou vlastného bylinkového čaju, budem  rozmýšľať nad plánmi rozšírenia mojej bylinkovej záhrady.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: V akom stave sú slovenské autobusy, ak ich nepustia do Rakúska

Aká je kvalita autobusov na cestách.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Majstra populizmu nemá kto nahradiť

Skutočný talent vie škodiť aj z opozície.


Už ste čítali?